Začala stavba druhé budovy centrály ČSOB
Ve Výmolově ulici přímo naproti stávající centrále ČSOB v těsné blízkosti stanice metra Radlická v Praze 5 začaly první práce na stavbě druhé budovy banky. Do té by se mělo na konci roku 2018 nastěhovat 1 400 zaměstnanců. Stávající budova v Radlicích je dlouhodobě považována za jednu z nejzelenějších staveb u nás. Nové sídlo by ji mělo, co se týče šetrnosti k životnímu prostředí a moderních technologií, ještě překonat.
„Nová budova je koncipována jako mimořádně progresivní a ohleduplná k životnímu prostředí. Nejenže je citlivě zasazená do úbočí nad Radlickou ulicí tak, aby nechala vyniknout zeleným svahům údolí, ale především je navržena pro co nejnižší spotřebu energie, jež bude pro vytápění a chlazení získávána tepelnými čerpadly ze systému zemních vrtů. Budova bude spolu s tou stávající tvořit pestré a vzájemně se doplňující pracovní prostředí, jenž poskytne maximální komfort a flexibilitu pro práci. Díky sestěhování dceřiných společností skupiny ČSOB na jedno místo navíc ještě více zjednodušíme a zefektivníme naši spolupráci,“ říká Petr Knapp člen představenstva a vrchní ředitel ČSOB.
Banka zároveň dokončila odprodej všech dosud využívaných budov v Praze, jejichž celkový provoz byl poměrně nákladný. Pro skupinu tak bude nová centrála znamenat významnou finanční úsporu. Budovu navrhlo architektonické studio Chalupa architekti a samotnou stavbou byla pověřena společnost HOCHTIEF CZ. „Příprava a realizace takto architektonicky výjimečné a technologicky náročné zakázky je pro nás příležitostí, abychom opětovně prokázali schopnosti našich projektových týmů i naší společnosti zvládnout takto komplexní projekty. Zároveň je i možností k uplatnění našich zkušeností z projektů mapujících celý životní cyklus budov, tedy s využitím nejmodernějšího procesu vytváření a správy dat BIM. Stavba byla navržena a bude postavena tak, aby splnila požadavky na nejpřísnější certifikaci LEED Platinum,“ uvedl Tomáš Bílek, předseda představenstva HOCHTIEF CZ.
Stavba je zatím na počátku. Po provedení přeložek a přípojek inženýrských sítí budou následovat zemní práce, tedy těžení stavební jámy a budování vrtného pole statických a energetických pilot. „Stavební práce budou probíhat s maximální šetrností k okolí, stavba navíc podléhá přísným regulím daným stavebním povolením,“ uzavírá Petr Knapp.